Gmina Sulęczyno

Tereny wokół Sulęczyna to piękna kraina wyrzeźbiona przez lodowiec. Ponad 40 zbiorników wodnych (stanowią 10% obszaru gminy), pomnikowe głazy i kamienie – są malowniczymi pozostałościami wędrujących lodów. To one usypały też wzgórza (do 244 m npm) i wyżłobiły doliny rzek położonych o ponad 100 m niżej. Dzisiaj ta kraina urozmaicona bogatymi w grzyby i jagody lasami przyciąga ludzi z najdalszych zakątków Polski. Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne. Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne. Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne.

Noclegi – Sulęczyno i okolice – są tutaj

Kalendarz imprez w regionie – jest tutaj

BystrzRzeka Słupia w Sulęczynie - wyzwanie dla kajakarzyyny Słupii – bodaj najbardziej dynamiczną rzeką na Pomorzu jest Słupia, która w wielu miejscach objawia swój górski charakter. Wykorzystywano to przy budowie elektrowni wodnych, tworzących dzisiaj ciekawy Szlak Turystyczny. Jednym z takich malowniczych miejsc są bystrzyny położone ok. 500 m od urzędu gminy Sulęczyno, po prawej stronie drogi prowadzącej do Bytowa. Tutaj średni spadek rośnie do 1m na 100 metrach dystansu. Dla porównania pieniński Dunajec osiąga 2,5m na 100 metrach. Kto płynie tędy kajakiem ( a płynął też nasz kardynał Wojtyła) – musi rozważyć przenoskę…Wszystko to sprawia dodatkową przyjemność z obcowania z tutejszą naturą. Doznania ze spływu kajakowego po tutejszych szlakach wodnych niewiele ustępują wrażeniom z górskich akwenów.

Jazz w LeNigel Kennedysie – to coroczna impreza o niesamowitym klimacie pochodzącym z malowniczej scenografii i… zaangażowania organizatorów. Tuż nad jeziorem, ze sceną pod dorodnymi olchami, a wszystko otoczone zadbanym, wiekowym parkiem.Miejsce z bardzo dobrą akustyką, z coraz dłuższą (10 lecie obchodzono w 2005 r.) i bogatszą historią. Wykonacami byli już tutaj m.in.Nigel Kennedy, Jarosław Śmietana, Bennie Maupin, Ewa Bem, Wojciech Karolak i wielu innych wspaniałych artystów. Dwudniowa impreza odbywa się zwykle pod koniec lipca. Autorem fotografii jest Jacek Leszewski. W tym roku także zapraszamy do Sulęczyna! Więcej ….

JeziorWęsiory - okolicea – największe i najsłynniejsze to prawie 400 hektarowe, mocno rozciągnięte (ok. 7 km długości) jeziora Gowidlińskie i Mausz. Oba świetnie nadają się do uprawiania sportów wodnych, oba mają liczne półwyspy i zatoki. Oprócz żeglarzy, kajakarzy i nurków (Mausz ma do 45m głębokości) wyśmienity relaks znajdą tutaj również wędkarze. Mają oni do dyspozycji różne zbiorniki, w których znajdą m.in: jazgarza, leszcza, lina, okonia, płoć, sieję, sielawę, szczupaka, ukleję czy węgorza.

Kajaki na Kaszubach - Maraska zaprasza!Kajaki – bardzo popularne w okolicy m.in dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II, który jeszcze jako kardynał Wojtyła przepłynął Słupię w Sulęczynie. Dzisiaj spływy kajakowe ułatwiają liczne wypożyczalnie sprzętu oraz odpowiednio przygotowane pola biwakowe i namiotowe. Jedno z nich jest wygodnie położone w centrum Sulęczyna, tuż nad rzeką Słupią. Lokalizacja i wyposażenie czynią z niego doskonałe miejsce na nocleg. Do dyspozycji mieszkańców pola są sanitariaty z prysznicem, zadaszona altana oraz miejsce na ognisko (na miejscu możliwość zakupu drewna). Istnieje także możliwość skorzystania z prądu.

KKrąg w Węsiorachamienne kręgi – Węsiory. 2 kilometry od wsi znajduje się magiczne miejsce czczone prawdopodobnie przez Gotów, którzy żyli tutaj przez ok. 100-150 lat (od 70 roku n.e.) Przybyli ze Skandynawii, skuszeni obfitością lasów w zwierzynę i runo leśne. Niestety jałowa ziemia sprawiała, że cierpieli m.in. na awitaminozę i wkrótce zdecydowali się opuścić te ziemie, kierując się przez Ukrainę nad Morze Czarne. Tam rozdzielili się zasiedlając obecne tereny Włoch oraz Hiszpanii. Pozostawili po sobie tajemnicze kręgi z ogromnych głazów oraz tzw. krąg Strażnika, mający silne, pozytywne oddziaływanie energetyczne. Całe miejsce jest bardzo dobrze opisane i oznakowane, dysponuje parkingiem ( stamtąd idziemy ok. 300m). Węsiory były bohaterem pierwszej powieści Zbigniewa Nienackiego “Pan Samochodzik i skarb Anatoryka”.

fot. Tomasz JakubowskiDzisiaj, dzięki pracy i pasji mieszkańców, wieś jest coraz tłumniej odwiedzana podczas corocznej Biesiady Gockiej. Organizatorzy tej lipcowej imprezy (w formie happeningu) dbają by wszyscy chętni mogli poczuć na miejscu ducha zabawy z pradawnych czasów. Stopniowo też, przy wsparciu władz lokalnych wznoszą kolejne elementy osady: majdan, palisadę, wiaty itd. A, że okolice pełne są pięknych krajobrazów – warto rozważyć dłuższy pobyt.

Wszystkich strudzonych Odkrywców i zmęczonych Spacerowiczów zaprasza  z iście dawną gościnnością – Gocka Chata. W swych skromnych i niepozornych progach skrywa kulinarne skarby dostępne onegdaj jedynie w babcinej spiżarni. Ten mały bar prowadzą gospodarze kultywujący rodzinne tradycje kulinarne. Swojski chleb z ceglanego pieca, tradycyjne wędliny i wędzone, smaczne ryby. A chcących więcej i dłużej smakować takie pyszności – zapraszamy na nocleg w Węsiorach – u właścieli Gockiej Chaty – tutaj

Hotel Kiston - Kistowo - SulęczynoHotel Kiston – nowe, miejsce na Kaszubach, które dostarcza przyjemności i wygody przez cały rok. Luksusowy hotel, restauracja, sala bankietowa, basen i kręgielnia zostały stworzone z myślą o komfortowym wypoczynku na każdą pogodę. Każdy szczegół obiektu został starannie zaprojektowany i wykonany pod kątem pełnej wygody. Zapraszamy na świetną zabawę w Hotelu Kiston! Są tu dostępne m.in:

kręgielnia na Kaszubach - na bowling zaprasza HOTEL KISTON■ kręgielnia, będąca najnowocześniejszą w regionie. Posiada 4 nowoczesne multimedialne tory, na których w komfortowych warunkach można rozgrywać zacięte rozgrywki. Pobyt w klubie uprzyjemnia bogato zaopatrzony bar i klimatyczny wystrój lokalu z energiczną muzyką w tle. W pełni elektroniczna obsługa, eleganckie loża i oświetlenie typu “cosmic”, zapewniają pełen komfort i niepowtarzalny klimat – tutaj

Basen Kiston na Kaszubach - okolice Sulęczyna■ basen pełniący funkcje sportowo-rekreacyjne. Posiada 2 tory o długości 25 metrów i głębokości do 1,5 m. Są tutaj także: rwąca dzika rzeka, bicze wodne, wodospad, zjeżdżalnia dla najmłodszych, leżanki wodno-powietrzne, jacuzzi (68 dysz masujących) sauna sucha i parowa z seansami zapachowymi. Więcej…

■ SPA w którym znajdą Państwo z pewnością coś dla siebie – tutaj
Hotel Kiston oferuje także salę konferencyjną do 50 osób, wspaniałą salę bankietową na imprezy okolicznościowe do 200 osób oraz luksusowe noclegi w przystępnych cenach.

Na narty – może nie wszyscy wiedzą, że zaledwie 5 Wyciąg narciarski Amalkakm od Sulęczyna znajduje się nowo wybudowany obiekt narciarski z dwoma równoległymi wyciągami. Amalka, bo tak nazywa się malutka miejscowość – dysponuje stokiem długości 260 m, szerokości ok. 60 m i 33 metrami różnicy wzniesień. Całość jest dobrze oświetlona, wyposażona w parking, grillbar oraz wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. O odpowiednią jakość pokrywy śnieżnej dbają armatki oraz ratrak. Obiekt w sezonie zimowym czynny jest od 9.00 do 22.00. Amalka, tel. kontaktowy 58 684 48 85 www.nartyamalka.pl

fot. Stowarzyszenie KaszubyNordic walking – dla fanów tego rekreacyjnego sportu, gospodarze gminy przygotowali 3 specjalne szlaki w okolicach Sulęczyna – o różnych stopniach trudności: łatwą, średnią i wymagającą. Każdy amator energetycznego spaceru, niezależnie od wieku i sprawności znajdzie więc dla siebie coś odpowiedniego. Więcej o nordic walkingu znajdziesz tutaj…

Sulęczyno - Leśny DwórSulęczyno – rekreacyjnie położone nad rzeką Słupią w otoczeniu jezior, liczy ok. 1,5 tys mieszkańców. W różnych jego częściach napotkamy na wiekowe ślady historii. Na ulicach gdzie spotkamy stare, wpisane do rejestru zabytków domy, na opuszczonym cmentarzu ewangelickim sprzed ponad 100 lat i w parku nad jeziorem Węgorzyno. Rosną tam dorodne, wspaniałe drzewa m.in. klony, lipy, karagany syberyjskie, choiny kanadyjskie i kasztanowce. Park przylega do dawnej siedziby rodziny Heidensteinów, a później Łaszewskich – właścicieli okolicznych ziem. Dzisiaj rezydencja nosi nazwę Leśny Dwór.

Jezioro WęgorzynoTrasy turystyczne – pieszo, konno, kajakiem lub rowerem, na różne sposoby można przekonać się jak piękne są miejscowe krajobrazy. Najczęściej polecane, np. lądowe wycieczki, to: Sulęczyno – Ostrów Mausz (wzdłuż jeziora Mausz, ok. 7 km); Sulęczyno – Zdunowice (prawie cały czas lasem, ok. 6 km) lub w okolice jeziora Moczydło (ok. 2,5 km od Sulęczyna). Specjalnie można polecić starannie przygotowaną i wyposażoną ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną “Brzegiem jeziora Węgorzyno”. Spacer najlepiej zacząć spod pomnikowego, murszejącego już wielkiego klonu w parku przy hotelu “Leśny Dwór” w Sulęczynie. Trasę urozmaicają liczne tablice poglądowe z ciekawymi informacjami. Rośliny i ptaki zachwycają szczególnie latem i wiosną, ale jesienią też jest tutaj malowniczo – za sprawą kolorowych liści. Ścieżka wiedzie czasem stromym brzegiem jeziora, czasem wstąpi na pomost lub zaproponuje odpoczynek na ławeczkach. Po drodze spotkamy piękne okazy dorodnych drzew. Warto wziąć ze sobą prowiant na postój lub mini piknik.

Zapraszamy na kulig do Sulęczyna! - fot. Przy JałowcachZima to przy sprzyjających warunkach śniegowych okazja do prawdziwych, konnych kuligów. Prezentowane zdjęcie pochodzi ze zbiorów agroturystyki “Przy Jałowcach” tel. 58 684 40 85. Zapraszamy na kulig do Sulęczyna! Kto przyjedzie tu na dłużej – sam się przekona, że pięknych, urokliwych miejsc jest tutaj dużo, dużo więcej, a gościnni gospodarze kwater chętnie je wskażą.

Źródło informacji: http://odkryjpomorze.pl